MUZEUM ŚLĄSKIE W KATOWICACH
Założone w 1929 roku Muzeum Śląskie to ikona kulturowa regionu. Znajduje się w katowickiej Strefie Kultury, a od 2015 roku jego siedzibą jest była kopalnia węgla, zamieniona w „kopalnię kultury”. Podziemne ekspozycje prezentują bogate zbiory sztuki polskiej dawnej i współczesnej, unikatowe galerie (m.in. śląskiej sztuki sakralnej i plastyki nieprofesjonalnej) oraz interaktywną przestrzeń edukacyjną.
ZABYTKOWE DZIELNICE: NIKISZOWIEC I GISZOWIEC
Spacer do dwóch zabytkowych dzielnicach Katowic to obowiązkowy punkt wizyty w mieście. Odwiedzając Nikiszowiec i Giszowiec, można poczuć wyjątkową atmosferę górniczych osiedli z początku XX w. i poznać nieco historii. Ciekawa architektura, jak domki robotnicze, karczma, kopalnia czy neobarokowy kościół św. Anny oraz tematyczne wystawy są niewątpliwą atrakcją miasta.
PARK ŚLĄSKI I ŚLĄSKIE ZOO
Przebywając na Śląsku, należy odwiedzić jeden z największych parków miejskich w Europie, położony na pograniczu Chorzowa, Katowic i Siemianowic Śląskich. Atrakcje takie jak Planetarium Śląskie, zmodernizowany Stadion Śląski oraz Śląski Ogród Zoologiczny przyciągają tysiące turystów. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – i potężną dawkę rozrywki, i ciekawostek naukowych i aktywności na świeżym powietrzu.
DOLINA TRZECH STAWÓW
Dolina Trzech Stawów, położona w katowickiej dzielnicy Muchowiec, to malownicze tereny zielone, które przyciągają zarówno mieszkańców miasta, jak i osoby przyjeżdżające tu np. na weekend. Jest to idealne miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku, oferujące liczne ścieżki rowerowe i rolkowe, a także przystań i szeroką plażę z kąpieliskiem. Często organizowane są tutaj duże imprezy muzyczne.
KATOWICKI SPODEK I CENTRUM KONGRESOWE
Hala Widowiskowo-Sportowa „Spodek” jest symbolem miasta oraz ikoną modernistycznej architektury w Polsce. Od ponad 40 lat przyciąga miłośników muzyki, sportu i rozrywki. Pomimo upływu czasu, „Spodek” wciąż pozostaje kluczowym punktem miasta, a także pełni rolę ważnego centrum aktywności społecznej i gospodarczej. Do hali przylega lodowisko, sala gimnastyczna i hotel.
LEGENDIA – WESOŁE MIASTECZKO
Dla rodzin z dziećmi (i nie tylko) niewątpliwą atrakcją będzie wizyta w wesołym miasteczku Legendia. Ten najstarszy lunapark w Polsce istnieje od 1959 roku – nosił wcześniej nazwę: Śląskie Wesołe Miastecko. Mieści się na terenie Parku Śląskiego na blisko 26 hektarach. Zlokalizowano w nim karuzele dla najmłodszych, rollercoastery dla starszych, lokale gastronomiczne i mnóstwo innych atrakcji.
SALA KONCERTOWA NOSPR
Dla melomanów obowiązkowym punktem wycieczki na Górny Śląsk będzie gmach Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, otwarty w 2014 roku. Budynek, z doskonałą akustyką i miejscem dla 120-osobowej orkiestry oraz 1800 widzów, jest uznawany za architektoniczną perłę, która nawiązuje do górniczej historii tego miejsca, gdzie jeszcze niedawno wydobywano węgiel.
MIASTO MUZYKI UNESCO
W 2015 roku Katowice zostały włączone do sieci Miast Kreatywnych UNESCO jako Miasto Muzyki. Stało się to dzięki intensywnemu życiu muzycznemu, różnorodności twórczości lokalnych artystów i imponującej infrastrukturze kulturalnej. Miasto oferuje 24 sale koncertowe, 30 klubów muzycznych i wiele innych obiektów wspierających kulturę muzyczną. Katowice tętnią muzyką o każdej porze roku!
PALMIARNIA W GLIWICACH
Palmiarnia oferuje pięć pawilonów tematycznych: roślin użytkowych, historyczny, tropiku, sukulentów i akwarystyczny. Oprócz wspaniałych roślin na powierzchni 2000 m² spotkać można m.in. papugi, żółwie czy liśćce. W tym roku gliwicka palmiarnia obchodzi stulecie swojego istnienia.
TYSKIE BROWARIUM
To największe piwne centrum wycieczkowe w Polsce przyciąga rocznie blisko 40 tys. zwiedzających, dzięki swojemu unikatowemu połączeniu historii browaru z interaktywnymi atrakcjami i możliwością obserwacji procesu warzenia piwa. Na wielbicieli złocistego trunku czekają wirtualni przewodnicy oraz możliwość zwiedzania działającego zakładu, który jest przykładem architektury industrialnej. Wizyta kończy się degustacją piwa Tyskie w historycznym pubie Browarium.
KOPALNIA GUIDO W ZABRZU
Kopalnia węgla kamiennego w Zabrzu, założona w latach 50. XIX wieku przez hrabiego Guido Henckel von Donnersmarcka, była świadkiem dynamicznego rozwoju przemysłu na Górnym Śląsku. Po wielu latach eksploatacji wydobycie zostało zakończone, a obecnie kopalnia jest unikatową atrakcją turystyczną w Europie. Zwiedzanie kopalni, które jest dziś możliwe na dwóch poziomach 170, 320 i podpoziomie 355, pozwala na odkrywanie dawnych technik górniczych, pracy górników oraz bogatej historii tego miejsca. Kopalnia Guido wraz ze Sztolnią Królowa Luiza stanowią część Muzeum Górnictwa Węglowego.
SZTOLNIA KRÓLOWA LUIZA
Kompleks w Zabrzu to połączenie dwóch historycznych obiektów, związanych z górnictwem węgla kamiennego: Kopalni Królowa Luiza oraz Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej. Dla zwiedzających udostępniono niemal 5 km podziemnych wyrobisk oraz atrakcje na powierzchni – jak działająca maszyna parowa czy platforma widokowa na wieży szybu Carnall. W sztolni czeka też najdłuższy w Europie podziemny spływ łodziami.
ZABYTKOWA KOPALNIA SREBRA W TARNOWSKICH GÓRACH
Kopalnia w Tarnowskich Górach wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz uznana za Pomnik Historii. Kopalnia jest również punktem kotwicznym Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Trasa turystyczna obiektu mierzy blisko 2 km i biegnie 40 m pod ziemią. Warto rozszerzyć wycieczkę o Sztolnię Czarnego Pstrąga, gdzie można przeżyć niezapomnianą podróż łodzią przez podziemne tunele.